Veriga dobrih ljudi

Boste po obisku Zavoda za zaposlovanje lažje našli službo?

Ljubljana, 11. 05. 2019 07.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
85

Število tistih, ki so na Zavodu za zaposlovanje prijavljeni leto dni ali več, ostaja visoko. V marcu je bilo takih, ki so bili brez službe več kot leto dni, 13.277, več kot dve leti je bilo prijavljenih 5.819, skoraj štirikrat več pa je tistih, ki brez službe ostajajo že tri leta ali več. Zadnji podatek iz marca je 19.641 oseb, ki so brezposelne več kot tri leta.

Izkušnje ljudi, ki se prijavijo na Zavod za zaposlovanje v pričakovanju, da bodo hitro našli novo zaposlitev, so zelo različne.
Izkušnje ljudi, ki se prijavijo na Zavod za zaposlovanje v pričakovanju, da bodo hitro našli novo zaposlitev, so zelo različne. FOTO: Thinkstock
"Brezposelna sem tri leta. Manjka mi še nekaj let do pokojnine. V bistvu mi je svetovalka že na prvem srečanju povedala, da nimam veliko možnosti pri delodajalcih, ker vsi iščejo mlajše ženske," nam je zaupala gospa, ki pri 58 letih še vedno aktivno išče zaposlitev in si želi delati. Nad neosebnim pristopom, ki ji ga je ponudila svetovalka na Zavodu za zaposlovanje, je bila razočarana. Njen sestanek na Zavodu se je ponavadi zaključil v desetih minutah. "Prosila sem jo, če mi lahko svetuje, pomaga izboljšati moj zapis prošenj za službo in življenjepis, saj sem starejša generacija in sem delala ves čas v istem podjetju in nimam veliko izkušenj s pisanjem prošenj.
Prosila sem jo, če mi lahko pomaga izboljšati moj zapis prošenj za službo in življenjepis. Rekla je, da za to ni časa, naj na internetu najdem vzorce. Sem mislila, da je naloga svetovalca, da mi pomaga, da imam kar največ možnosti, da delo tudi dobim.

Rekla je, da za to ni časa, naj na internetu najdem vzorce. Sem mislila, da je naloga svetovalca, da mi pomaga, da imam kar največ možnosti, da delo tudi dobim. Rekla je, da me je registrirala, naj spremljam objave zavoda in še sama iščem, da naj ji na prihodnje srečanje čez tri mesece prinesem vse prošnje, ki sem jih odposlala."

Iz pripovedi 37-letne mame dveh otrok, ki je od rojstva drugega otroka že tretje leto prijavljena na Zavodu, je očitno, da se svetovalci Zavoda RS za zaposlovanje zelo različno lotevajo svetovanja posameznikom. Nekateri bolj, drugi manj zavzeto: "Iščem zaposlitev za polovični čas, saj imam pogosto bolna otroka, a je ne najdem – sem namreč samohranilka, živim z mamo, ki je ostala nepokretna po možganski kapi. Dvakrat me je svetovalka napotila v neko službo, a sem ugotovila, da nisem ustrezala kriterijem – ne vem, zakaj mi takšno delovno mesto predlaga. Seveda vseeno pošljem prošnjo, a do sedaj nisem bila niti na razgovore prijavljena. Enkrat so mi že predlagali zaposlitev preko javnih del, kar sem sprejela, upala tudi na kasnejšo redno zaposlitev, a žal ni bilo tako. Nazadnje sem imela drugo svetovalko, ki me je veliko spraševala, kakšno službo si želim, povedala mi je tudi za brezplačne računalniške tečaje, na katere sedaj hodim. Ta svetovalka je bila super, moja se mi zdi preveč uradna, neosebna."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Do konca leta 2017 je med evropskimi državami Slovenija izstopala prav po visokem odstotku tistih, ki so dolgotrajno brezposelni. Šele po koncu leta 2017 je ta odstotek prvič padel pod evropsko povprečje. To je trenutno 3,4 % glede na aktivno prebivalstvo, v Sloveniji pa je zdaj dolgotrajno brezposelnih 3,3 %, kar kaže na pozitiven trend. O tem, kaj Zavod ponuja brezposelnim, smo govorili z Brigito Vončina z Zavoda RS za zaposlovanje. Za Slovenijo je značilno, da ob prijavi na Zavod vsak dobi svojega svetovalca, kar ni enako po vseh državah Evropske unije. "Pri nas dobi vsaka oseba svojega svetovalca, s katerim se lahko posvetuje, s katerim dejansko komunicira. Poleg matičnega svetovalca pa so tudi svetovalci, ki so specialisti za določena področja. Na primer, če je nekdo invalid, se lahko tako osebo pošlje k svetovalcu, ki se spozna na področje zaposlitvene rehabilitacije. Če ima nekdo težave z določanjem svojih zaposlitvenih ciljev, gre lahko k svetovalcu, ki je specializiran za poglobljeno svetovanje in lahko pomaga pri tem. Spet tretji lahko pomaga pri izbiri, katero izobraževanje ali usposabljanje bi bilo smiselno. Matični svetovalec pa koordinira in da že osnovne informacije glede na potrebe posameznika."

Svetovalci Zavoda za zaposlovanje imajo sicer na voljo širok spekter programov in ukrepov, ki vsak na svoj način skušajo ujeti posameznika, preden pade v krog dolgotrajne brezposelnosti ali pa so oblikovani tako, da naj bi mu pomagali tudi po daljši odsotnosti vrniti se na trg delovne sile. Sklopov je šest, od neformalnega izobraževanja in usposabljanja, kamor sodijo različni tečaji, do programov praktičnega usposabljanja. Tretji in peti sklop zajemata subvencionirane zaposlitve, bodisi pri delodajalcih ali za samozaposlene. Četrti nabor programov so javna dela, v šestem sklopu so spodbude, kakršne so povračilo prispevkov delodajalcem, spodbude prejemnikom denarnega nadomestila in druge.

"Za dolgotrajno brezposelne je namenjena subvencija 'Zaposli me'. Po enem letu je bilo zaposlenih še 60 % tistih, ki so bili upravičeni do te subvencije," navaja Vončinova.
"Za dolgotrajno brezposelne je namenjena subvencija 'Zaposli me'. Po enem letu je bilo zaposlenih še 60 % tistih, ki so bili upravičeni do te subvencije," navaja Vončinova. FOTO: Thinkstock
In kako so učinkoviti? Številke, ki jih navaja Brigita Vončina, se nanašajo na leto 2017, saj pri večini programov merijo, koliko udeležencev je ohranilo zaposlitev še vsaj eno leto po preteku programa. "Podatki za leto 2017 kažejo, da se je 90 % ljudi, ki so šli v delovni preizkus, potem tudi zaposlilo. Kar je logično, delovni preizkus ima neposredno povezavo z zaposlitvijo. Gre za to, da se oseba vključi v delovni proces pri delodajalcu za en mesec, kjer lahko dela pod mentorstvom, ki ga zagotovi delodajalec. Traja najmanj 100 ur do največ enega meseca, poteka brez delovnega razmerja, 8 ur na dan 5 dni na teden. Delodajalcu so povrnjeni stroški, brezposelna oseba pa dobi dodatek za aktivnost in povrnjene stroške za prevoz." 
90 % ljudi, ki so šli v delovni preizkus, se je zaposlilo. Po usposabljanju na delovnem mestu je zaposlitev sledila v 72 %. Udeleženci neformalnega izobraževanja so se zaposlili v 57,2 % primerov.

Pri usposabljanju na delovnem mestu podatki kažejo, da je pri 72 % udeležencev po tovrstnem usposabljanju sledila tudi zaposlitev. Sledijo odstotki pri tistih, ki so zaposlitev dobili s pomočjo enega od programov subvencioniranja. "Za dolgotrajno brezposelne je namenjena subvencija 'Zaposli me'. Po enem letu je bilo zaposlenih še 60 % tistih, ki so bili upravičeni do te subvencije. To je že kar lepa doba, lahko govorimo o relativni uspešnosti programa," navaja Brigita Vončina. Pri tistih, ki so se udeleževali neformalnega izobraževanja – denimo jezikovnih tečajev, tečajev programov računalništva in tako naprej – so zabeležili zaposlitev v 57,2 % primerov. Ta odstotek je občutno višji pri mladih udeležencih, ki se po izvedbi tečaja zaposlijo v 72 % primerov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Pogosto se zastavlja vprašanje, ali javna dela delujejo kot podpora dolgotrajno brezposelnim ali ne, pove Brigita Vončina. Prav področje javnih del je tisto, ki je namenjeno najbolj ranljivim osebam. Prepričana je, da ta pristop v resnici deluje: "Ugotovili smo, da je bilo eno leto po izteku javnih del 34 % prej brezposelnih oseb po novem zaposlenih. To je zelo učinkovito, kaže na to, da je delovalo podporno. Ne glede na to, da ti ljudje niso mogli ostati pri istem zaposlovalcu, so se aktivirali in našli novo zaposlitev.
Ugotovili smo, da je bilo eno leto po izteku javnih del 34 odstotkov prej brezposelnih oseb po novem zaposlenih.

To je na nek način dober kazalnik. Subvencija Zaposli me in javna dela kažejo, da pri dolgotrajno brezposelnih take spodbude na nek način učinkujejo. Seveda pa je pri dolgotrajno brezposelnih treba pogledati, zakaj so te osebe postale dolgotrajno brezposelne. Programi so lahko učinkoviti samo, če je zraven prava spodbuda in če je izbran pravi program."

Vseživljenjsko usposabljanje je ključno. Če ni več povpraševanja po določenih znanjih, se ljudje kar naenkrat ne morejo več vrniti na trg dela.
Vseživljenjsko usposabljanje je ključno. Če ni več povpraševanja po določenih znanjih, se ljudje kar naenkrat ne morejo več vrniti na trg dela. FOTO: Miro Majcen
Trenutno je 73.900 oseb, ki so registrirano brezposelne v evidenci Zavoda za zaposlovanje, od tega je 48 % takih, ki so prijavljene do 12 mesecev, ostale so brez dela že dlje časa. "Nekdo ima lahko zdravstvene ovire ali nerazrešeno socialno situacijo," možne vzroke za dolge odsotnosti s trga dela našteva Brigita Vočina: "Lahko gre za upad motivacije ali pomanjkanje veščin. Vsi vemo, kako zelo je danes pomembno, da se vseživljenjsko usposabljamo in učimo.
V marcu je bilo več kot dvanajst mesecev na Zavodu registriranih 13.277, več kot dve leti 5.819, tri leta ali več pa je bilo prijavljenih 19.641 oseb.

Pri nekaterih posameznikih pa tega ni. In to je zelo velika nevarnost. Če ni več povpraševanja po njihovih kompetencah, se kar naenkrat znajdejo v situaciji, da se ne morejo vrniti nazaj na trg dela. Logična posledica je upad motivacije, samozavesti, kar se sklene v nek začaran krog, v katerem se potem posameznik vrti. To kažejo tudi podatki, koliko imamo posameznikov, ki ostajajo na Zavodu pet, šest, sedem tudi osem let." Takih, ki so prijavljeni med petimi in sedmimi leti, je 8,6 %, še nekaj več (9 %) je prijavljenih več kot osem let.

"V bistvu sama največ iščem, morda trikrat letno me tudi Zavod kam napoti," o izkušnjah pripoveduje že šest let brezposelna 47-letnica.
"V bistvu sama največ iščem, morda trikrat letno me tudi Zavod kam napoti," o izkušnjah pripoveduje že šest let brezposelna 47-letnica. FOTO: iStock

O tem, kako je več let neuspešno iskati zaposlitev, pripoveduje tudi 47-letna gospa, ki je že šesto leto prijavljena na Zavodu in skuša tudi sama poiskati načine: "V bistvu sama največ iščem, morda trikrat letno me tudi Zavod kam napoti. Bila sem na obveznih izobraževanjih zavoda, a so zelo splošna. Imela sem veliko vprašanj, a zanje ni bilo časa. Sama sem šla na pobudo kolegice na nekaj brezplačnih predavanj različnih izvajalcev, ki so mi zelo pomagala razširiti krog iskanja delodajalcev in predvsem spoznati, kaj si želim delati, v čem sem res dobra in s tem tudi za podjetje najbolj koristna." Ob tem je opozorila tudi na težavo, ki spremlja iskanje službe: "Bila sem zelo razočarana, da Zavod nič ne preverja delodajalcev – niti ne, ali imajo sredstva za plačilo iskanega delavca, kakšni so odnosi v podjetju, mobing, koliko je nenapisanih zahtevanih zadolžitev tudi zunaj  delovnega časa in tako naprej." Sama je imela namreč pred tem izkušnjo enoletne zaposlitve pri podjetju, ki zaposlenim tudi po tri mesece ni nakazalo plače, delavce pa sililo v neplačane nadure. "In ta delodajalec še vedno večkrat letno išče delavce preko Zavoda?!"

Dolgotrajna brezposelnost je zaradi upada motivacije in izgube veščine še posebej kompleksna težava. Tudi Brigita Vončina poudarja, kako pomembno je, da ljudje kljub nezaposlenosti ostajajo aktivni, ne le pri pisanju prošenj, ampak tudi v svojem lokalnem okolju, kjer so organizirani številni programi, ki lahko krepijo ali vsaj ohranjajo stik posameznika s socialnim in delovnim okoljem. O uspešnem pristopu, ki ga na Vrhniki z dolgotrajno brezposelnimi izvaja Andreja Jereb, si lahko preberete tukaj

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomaz1980
03. 10. 2019 13.05
+2
Vas resno zanima odgovor na naslovno vprašanje? Torej odgovor je NE!!!
finec
09. 06. 2019 14.07
+1
Če nisi znanec koga od tam zaposlenih, potem je škoda časa za pot na Zavod. Vsaj v Mariboru je tako.
deratizacija
11. 05. 2019 15.12
+16
Dobro, da imamo Zavod za zaposlovanje. So vsaj tisti, ki so v službi na zavodu, zaposleni.
matdej
11. 05. 2019 15.07
+17
Preko zavoda si zagotovo nemores najti sluzbe.Tam so zaposlene gospe,kjer bogu kradejo cas,slovencem pa denar!!In dokler bo socialna pomoc tako velika,bo se vec ljudi na zavodu in na socialni pomoci.Med minimalno placo in soc.pomocjo ni razlike.
Manandi
11. 05. 2019 14.24
+13
Zavod za zaposlovanje kot smetišče nič uporabnega, kdor kaj zna ga na zavodu NI.
Jimi1
12. 05. 2019 11.47
+5
No nekateri smo zaradi delodajalcev smeti pristali na zavodu...
tomjaz
11. 05. 2019 14.21
+10
Socialna se zdi visoka, ker so plače tako sramotno nizke.
glava2
11. 05. 2019 13.45
+6
zavod je potuha države za lenuhe in nesposobneže! zaščito bi morali imeti samo invalidi in starejši od 50, vsi ostali naj si sami najdejo DELO ne SLUŽBO!!!
scernig
11. 05. 2019 12.48
+22
Će kdo misli,da mu bo zavod našel službo se moti,kdor si želi delat pa bo delo zagotovo našel...res pa je kakšna so pričakovanja ...za 2 jurja sluzb ni...
Vinogradnik67
11. 05. 2019 12.44
+51
Zavod za zaposlovanje je sam sebi namen in za firme ,ki imajo predavanja za njih in služijo masne denarje za prazen nič!!!
periot22
11. 05. 2019 14.10
+12
Tomaž Gabri? 1
11. 05. 2019 12.34
+2
novinar se je zmotil ! Praviloma bi moral objaviti sliko kuščarja ! Angleški dvor spada med reptiloide ! Kdor ne ve o čem govorim , naj se izobražuje naprej !
ButaleLand
11. 05. 2019 12.31
+25
Zakaj zavod teh iskalcev zaposlitve ne pošlje na pošto Slovenije od teh 13.000 nezaposlenih, bi jih pošta sigurno lahko našla tistih 500, ki jih iščejo, ne pa da hodijo delegacije po srbiji in bosni iskat poštarje. Na vsaki pošti visi oglas, da iščejo pismonoše....izdali so celo videospot, ki vabi nove poštarje....stari še vedno odhajajo, novi pa ne zdržijo, sistem pa se ruši. Sedaj iščejo že delavce v romskih skupnostih, potem je vsakomur jasno kako nizko je padla pošta Slovenije. Sicer je pa tudi naš sistem tako zasnovan, da se marsikomu ne izplača delati za minimalca ( največ je takih ponudb za delo) in raje leži doma in za tistih 200 € razlike, ki bi jih dobil kot poštar na terenu v vseh vremenskih pogojih z nestabilnim delovnim časom. Marsikdo s kakim fušom nadomesti ali celo preseže tisti manjko 200 tih € in lepo živi doma na račun davkoplačevalcev. Zato se strinjam s predhodniki, ki pravijo, da so vsi zaposlitveni zavodi sami sebi namen in brez pomena in posebnega učinka!!!!
PSIHOTERAPEVT
11. 05. 2019 13.02
-1
uni iz Srbije in Bosne se ne bunijo za 650
periot22
11. 05. 2019 14.13
+25
Vsi tisti ki jamrajo da ne dobijo delavcev so sami krivi! "plačajte jih dostojno pa jih boste imeli dovolj!sramota za pošto Slovenije ki se hvali z bajnim dobičkom za delavce pa drobiž!
periot22
11. 05. 2019 14.14
+4
Hulk Zalepi
11. 05. 2019 12.27
+4
ce mislite sluzbo iskat pricakujte da bo treba delat
fairplayy
11. 05. 2019 12.20
+1
Ne ker prosnjo lahk vsak sam napise
Teofil
11. 05. 2019 12.11
+34
ZZZS je skupek nesposobnih strokovnjakov,ki v primeru izgube službe tudi sebi niso sposobni najti zaposlitve
Think Pink
11. 05. 2019 12.06
+37
V firmi smo iskali šoferja. Z borze so nam poslali človeka brez izpita.
PSIHOTERAPEVT
11. 05. 2019 12.05
+22
Moja svetovalka je vedela, da delam na crno in ni nic tezila..oz ni imela kaj nardit, ker sem hodil na razgovore redno in sem se tudi udelezil vseh obveznih programov in izobrazevanj s katermi se skusajo znebiti vsaj nekaj taksnih, ki smo sesali drzavo. Tam kjer sem delal, me niso hoteli zaposliti, placali pa premalo, da bi odprl s.p. In tako je minilo nekih 8 let, sociala+na crno in je bilo cisto ok. Zdaj imam ze nekaj casa svoj s.p. in mi gre kar dobro, pac da se zivet, kaksen mesec je malo boljsi, kaksen malo slabsi in ker delava z zeno oba (ona ima redno sluzbo) se imamo super!
tedoVV2HCmedo
11. 05. 2019 11.45
+43
ZZZS je eno ničvredno s'ranje. Kdor je v skupini iskalcev zaposlovanja, mora priti vsake 3 mesece k svetovalcu, on pa teži, da moraš pokazati, koliko prošenj si že poslal v 3 mesecih. Ti pankrti niso nič svetovalci.
sp9s
11. 05. 2019 11.52
+21
in pol te vržejo iz zavoda,če nisi prišel na srečanje
tedoVV2HCmedo
11. 05. 2019 12.54
+11
Ja, na to srečanje, od katerega nimaš nobenih koristi, ZZZS pa ne plača za potne stroške.
sam250
11. 05. 2019 10.57
+34
mladi, pejte v tujino, tu ne bo kruha,za 650€ ,muhahaha
Tomaz1980
03. 10. 2019 13.06
Saj 650€ bi bilo čisto dovolj, če bi za voziček hrane (vse OSNOVNE potrebščine) dal 15€...
cool29
11. 05. 2019 10.46
+13
Je x zaoslitvenih agencij veliko hujsih
SabincaH
11. 05. 2019 10.46
+36
lahko da lažje najdeš službo, ampak ta služba ni nikakor to za kar si izobražen..